مقاله های آموزش شبکه

کلاسترچیست؟

تکنولوژی متفاوتی وجود دارند که از قدرت پردازش چند سیستم تحت مدیریت یک سیستم بهره می گیرند.اگرچه تکنولوژی های همه آنهابه عنوان کلاستر شناخته می شوند در ادامه یک تعریف جامع از کلاستر ارائه می دهیم.

یک کلاستر, مجموعه ای از کامپیوترهای جدا از هم است(معمولا یکسان یا مشابه به لحاظ معماری سخت افزاری و ظرفیت محاسباتی ) که از طریق شبکه اتصالی بسیار پرسرعت به یکدیگر متصل شده اند.

عملکرد یک کلاستر را می توان بسیار مشابه با یک مالتی پروسسور دانست با این تفاوت که یک کلاستر مزایای زیادی در مقایسه با ابررایانه های سنتی (مالتی پروسسورهایی که تا اواخر ۱۹۹۰ ساخته می شدند) دارد. هزینه تهیه یک کلاستر بسیار کمتر از یک ابررایانه سنتی با توان پردازشی مشابه است.

ابررایانه های سنتی , معمولا معماری غیر متغییر و Hard-Wired داشتند, بنابراین معمولا مقیاس پذیر نبودند, در صورتی که افزودن به توان محاسباتی یک کلاستر ساده تر است.با توجه به رشد قدرت پردازنده ها و پیدایش شبکه های کامپیوتری سریع, اکثر ابررایانه های امروزی از معماری کلاستر استفاده می کنند وابر رایانه های سنتی , از نظر نسبت کارایی به قیمت, قابل مقایسه با ابررایانه های مدرن امروزی نیستند.

  آموزش صفر تا صد شبکه

Shopping cart0
There are no products in the cart!