مقاله های آموزش شبکه

EtherChannel چیست؟

EtherChannel چیست؟

EtherChannel چیست؟

EnterChannel توانمندی می باشد که اجازه می دهد چندین پورت فیزیکی سوئیچ در یک گروه منطقی قرار بگیرند که به منظور دسترسی به پهنای باند بالاتر و ایجاد تحمل خطا در اتصالات بین سوئیچ ها استفاده می شود که به شما اجازه خواهد داد از مجموعه پهنای باند اتصالات فیزیکی که در گروه منطقی قرار گرفته اند استفاده نمایید.

به عنوان مثال در این لابراتور بین دو سوئیچ سیسکو ما چهار پورت فیزیکی را که هر کدام با سرعت ۱۰۰Mbps کار می کنند در داخل یک گروه منطقی به نام Channel- Group قرار خواهیم داد که حال این پورت منطقی از مجموعه پهنای باند چهار لینک فیزیکی استفاده می کند و پهنای باند معادل ۴۰۰Mbps برای این اتصال منطقی بوجود می آید که در صورت قطع شدن هر یک از اتصالات فیزیکی داخل این گروه حمل اطلاعات توسط سایر اتصالات موجود در گروه انجام می گیرد.

شما در گروه EnterChannel می توانید از پورت های  Fast Ethernet و GigabitEthernet بر روی سوئیچ ها استفاده کنید که میزان پهنایی باند اتصال شما بین سوئیچ ها افزایش یابد مثلا دو یا چهار یا هشت پورت فیزیکی را داخل یک گروه قرار می دهید.

در پیکر بندی EnterChannel به نکات زیر توجه کنید:

  • در پیکر بندی EnterChannel ترتیب قرار گیری پورت های فیزیکی نباید حتما به ترتیب یا پشت سر هم باشد یا حتما پورت ها بر روی یک Module قرار داشته باشند بلکه در صورتی که پورت ها به ترتیب پشت سر هم قرار نداشته باشند هم می توانند در داخل یک گروه قرار بگیرند.
  • همه پورت های شرکت کننده در EnterChannel باید دارای یک سرعت و Duplex باشند.
  • همه پورت های شرکت کننده در EnterChannel باید Enable وفعال باشند.
  • در EnterChannel پروتکل LACPو PAgP با یکدیگر سازگار نمی باشند.

 

پروتکل های مدیریتی EnterChannel:

برای مدیریت اتصال EnterChannel دو نوع پروتکل وجود دارد:

PAgP:که برگرفته از عبارت Port Aggregation Protocol می باشد.

یک پروتکل انحصاری مربوط به شرکت سیسکو می باشد و در صورتی می توانید از این پروتکل استفاده کنید که تجهیزات دو طرف اتصال شما Cisco باشد و وظیفه این پروتکل مدیریت و برقراری کانال EnterChannel می باشد.

LACP:که برگرفته از عبارت Link Aggregation Control Protocol می باشد.

این پروتکل مربوط به شرکت سیسکو نیست ولی توسط شرکت سیسکو و سایر شرکت های دیگر پشتیبانی می شود و در صورتی که تجهیزات شما مربوط به شرکت های مختلفی است می توانید از این پروتکل برای برقراری کانال و مدیریت کانال EnterChannel استفاده کنید.

  آموزش صفر تا صد شبکه

Shopping cart0
There are no products in the cart!