مدل TCP/IP چیست؟

مدل TCP/IP چیست؟

پرتکل های TCP/IPکدام اند؟مدل TCP/IP ،لایه ها و پرتکل های آن چیست؟

بر اساس سازمان استانداردهای جهانی ISO مدلهای مرجع :

مدل مرجع Open System Interconnection :OSI

مدل مرجع :TCP/IP Transmission Control Protocol/Internet Protocol ، مجموعه قراردادهایی است که درجهت اتصال کامپیوترها و کنترل انتقال اطلاعات در شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

 

لایه های مدل مرجع TCP/IP

TCP/IP از چهار لایه تشکیل شده که در زیر به آن ها می پردازیم.

لایه میزبان به شبکه(Network Interface)

این لایه بین نرم افزار و سخت افزار شبکه ارتباط برقرار می کند. مسئولاستقرار داده بر روی محیط انتقال شبکه و دریافت داده از محیط انتقال شبکه است . لایه فوق ، شامل دستگاه های فیزیکی نظیر کابل شبکه و آداپتورهای شبکه است . پروتکل های Ethernet و(ATM) Asynchronous Transfer Mode  ، نمونه هایی از پروتکل های موجود در این لایه می باشند . پروتکل های فوق ، نحوه ارسال داده در شبکه را مشخص می نمایند.

 

لایه اینترنت (Internet layer)

لایه “اینترنت”، مسئول آدرس دهی ، بسته بندی و روتینگ داده ها ، است. لایه فوق ، شامل چهار پروتکل اساسی است.

IP) Internet Protocol)

ARP) Address Resolution Protocol)

ICMP) Internet Control Message Protocol)

IGMP) Internet Group Management Protocol)

درمجموع وظیفه این لایه دادن اطلاعات در مورد شبکه و آدرس دهی درآن می باشد که مسیریاب ها از آن بسیار استفاده می کنند.

 

لایه انتقال (Transport)

مسئولیت های لایه انتقال،قابلیت انتقال پیام End-To-End و مستقل از شبکه، به اضافه کنترل خطا،قطعه قطعه کردن و کنترل جریان را شامل می شود.ارسال پیامEnd-To-End یا کاربرد های ارتباطی در لایه انتقال می توانند طور دیگری نیز گروه بندی شوند:

۱-اتصال گرا مانند TCP

۲-بدون اتصال مانند UDP

TCP یک پروتکل اتصالگر است که موضوع های مطمئن بی شماری را برای فراهم آوردن یک رشته بایت مطمئن و ایمن آدرس دهی می کند، UDP  یک پروتکل داده ای بدون اتصال است مانند  IP   یک پروتکل نا امن و نامطمئن است.اطمینان در حین کشف خطا با استفاده از یک الگوریتم ضعیف Checksum صورت می گیرد.UDP بطور نمونه برای کاربردهایی مانند رسانه های (voice ,video,…) استفاده می شود که رسیدن هم زمان مهم تر از اطمینان و امنیت است.

 

لایه کاربردی (Application)

لایه کاربردی بیشتر توسط برنامه ها برای ارتباطات شبکه استفاده می شود.این لایه لایه ی نرم افزار های شبکه می باشد .از آنجایی که بین لایه های Application (کاربردی)وTransport(انتقال) هیچ لایه دیگری وجود ندارد،

لایه کاربردی Application می بایست هر پروتکلی را مانند پروتکل لایه نشست(Session)ونمایش(Presentation) در OSIعمل می کنند در بگیرد. پروتکل‌هایی نظیر FTP , SMTP , SSH , HTTP و … در این لایه قرار دارند.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید